• Maxim Vengerov, în calitate de solist și dirijor al „Virtuozilor” din București, Jordi Savall și Hesperion XXI La Capela Reial de Catalunya, pianistul Matei Varga, violoniștii Liviu Prunaru (concertmaestru al Orchestrei Concertgebouw din Amsterdam) și Antal Zalai (laureat al Concursului Enescu, 2011) – aceștia sunt doar câțiva dintre artiștii care vor putea fi aplaudaţi pe cele mai importante scene din România (Arad, Bacău, Brașov, Cluj-Napoca, Craiova Sibiu şi Timișoara), într-o serie deja tradițională.

    Repertoriul divers, prezența compozitorilor români (Tiberiu Olah, George Enescu, Ulpiu Vlad), primele audiții românești, accentul pus pe promovarea tinerilor interpreți, fac parte dintre caracteristicile acestor evenimente, care pot face din toată ţara un spaţiu al creativităţii, al valorilor.

  • Duminică 01.09 --:--
    Dorohoi, Liveni

    DOROHOI (Grădina de vară - ora 12:00) şi LIVENI (Casa "George Enescu" - ora 19:00)

    ROMANIAN BRASS

    Dirijor :
    ADRIAN PETRESCU

    Program :
    G. Enescu – Rapsodia nr. 1
    G. Bizet – Habanera şi marşul toreadorului din opera „Carmen”
    G. Verdi – Marşul triumfal din opera „Aida”
    J. Strauss – Polka Tritsch – Tratsch
    A. Haciaturian – Dansul săbiilor
    J. Kander – New York, New York
    D. Şostakovici – Vals nr. 2
    J. Strauss – Marşul lui Radetzky

  • Miercuri 04.09 --:--
    Cluj

    FILARMONICA DE STAT "TRANSILVANIA" CLUJ

    Dirijor : JÖRG WIDMANN

    Program :
    Ulpiu Vlad – Lumina drumurilor
    J. Widmann – „ad absurdum” piesă de concert pentru trompetă şi orchestră mică (dedicată lui Sergei Nakariakov)
    Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompetă
    J. Widmann – Misa, pentru orchestră mare
    Solişti : ALFRED MELICHAR – acordeon cu claviatură
    WILHELM BRUCK – chitară

    Stoc Epuizat
  • Vineri 06.09 --:--
    Craiova

    FILARMONICA "OLTENIA" din CRAIOVA

    Dirijor : THEO WOLTERS (Olanda)
    Solişti : LIVIU PRUNARU – vioară
    CECILIU OVIDIU IŞFAN
    – violă

    Program:
    G. Rossini
    – Uvertura operei „La Cenerentola” („Cenuşăreasa”)
    W.A. Mozart – Simfonia concertantă în Mi bemol Major pentru vioară, violă şi orchestră K.364
    Antonín Dvořák – Simfonia a VIII-a în Sol Major op. 88

  • Joi 12.09 --:--
    Sibiu

    ORCHESTRA FILARMONICII DE STAT SIBIU

    Dirijor : GOTTFRIED RABL
    Solist : ALEXANDRU TOMESCU

    Program :
    T. Rogalski – Trei dansuri româneşti
    F. Mendelssohn-Bartholdy – Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64
    S. Taneyev – Simfonia nr. 4 în do minor op.12

  • Joi 19.09 --:--
    Oradea

    FILARMONICA DE STAT ORADEA

    Dirijor : ROMEO RÎMBU
    Solist : ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional „G. Enescu” 2011)

    Program :
    J. Brahms –Uvertura Academică în do minor op. 80
    J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77
    G. Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13

  • Sâmbătă 21.09 --:--
    Sibiu

    HESPERION XXI - LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA

    Dirijor : JORDI SAVALL

    Program :
    LA DINASTIA BORGIA

    Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras
    Dramaturgia şi surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano
    Colaboratori : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros

    Solişti : ADRIANA FERNANDEZ, PASCAL BERTIN, JOSÉ HERNÁNDEZ-PASTOR,
    LLUÍS VILAMAJO, FRANCESC GARRIGOSA, FURIO ZANASI,
    DANIELE CARNOVICH, JOSEP PIERA
    (Valenciano / Catalán),
    FRANCISCO ROJAS (Castellano), DANIELE CARNOVICH (Italiano)

  • Luni 23.09 --:--
    Braşov

    "VIRTUOZII" din BUCUREŞTI

    Dirijor şi solist : MAXIM VENGEROV

    Program :
    W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară și orchestră în Sol Major K 216
    W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 „Turkish”
    W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 “Jupiter”

  • Joi 26.09 --:--
    Arad

    FILARMONICA DE STAT ARAD

    Dirijor : BORJAN CANEV
    Solist : ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional „G. Enescu” 2011)

    Program :
    G. Enescu Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11
    P.I. Ceaikovski
    – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35
    R. Schumann – Simfonia nr. 4 în re minor op. 120

  • Vineri 27.09 --:--
    Braşov

    THE SCHUBERT ENSEMBLE

    Program :
    Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor, H. 94
    G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15
    G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)