• london-philharmonic-orchestra-502318681c48d

    LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

    LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU” CORUL DE COPII RADIO Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Dirijorul Corului de Copii: VOICU POPESCU Director Multimedia: CARMEN LIDIA VIDU Program: Enescu – „Oedipeˮ Solişti: Oedipe – TEDDY TAHU RHODES (bariton) Tiresias – Sir WILLARD WHITE (bas-bariton) Creon – CHRISTOPHER PURVES (bariton) Păstorul – GRAHAM… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • europa galante

    EUROPA GALANTE

    EUROPA GALANTE Dirijor: FABIO BIONDI Solist: VIVICA GENAUX (mezzosoprană) Program: Vivaldi – Farewells – History of and end (1738 – 1741) Last successes in Venise Simfonia din opera „Griseldaˮ Aria „Vorrei dirti il mio doloreˮ din opera „Rosmiraˮ (1738) Aria „Un certo freddo orroreˮ din opera „Feraspeˮ (1738) Concertul pentru vioară în si bemol „per… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • raluca-stirbat

    RALUCA STIRBĂȚ

    RALUCA STIRBĂȚ Program: Berg – Sonata op. 1 (1910) Jora – „Joujoux pour Ma Dame” (cinci piese pentru pian) op. 7 (1925) Ravel – „Gaspard de la nuit” (trei poeme pentru pian, după Aloysius Bertrand, 1908) Enescu – „Sonatensatz” în fa diez minor (1912) Enescu – Sonata nr. 3 în Re Major op. 24 (1935)

    eveniment
  • academystmartins

    ACADEMY OF SAINT MARTIN IN THE FIELDS

    ACADEMY OF SAINT MARTIN IN THE FIELDS Dirijor și solist: JOSHUA BELL – vioară Program: Bruch – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 1 în sol minor op. 26 Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67                   

    eveniment
  • Christian-Tetzlaff-copyright-Giorgia-Bertazzi

    LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

    LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI Solist: CHRISTIAN TETZLAFF – vioară Program: Wagner – Preludiu la actul al III-lea al operei „Tristan și Isoldaˮ Berg – Concertul pentru vioară şi orchestră Șostakovici – Simfonia nr. 15 în La Major op. 141

    eveniment
  • andrea marcon

    VENICE BAROQUE ORCHESTRA

    VENICE BAROQUE ORCHESTRA Dirijor: ANDREA MARCON Solist: MAGDALENA KOŽENÁ (mezzosoprană) Program:  G.F. Handel Concerto grosso în Si bemol Major op. 3 nr. 2 HWV 313 „Verdi prati” (Alcina) „Ogni vento”(Agrippina) Concerto Grosso în Sol Major op. 6 nr. 1 HWV 319 „Cara speme” (Giulio Cesare in Egitto) „Venti, turbini” (Rinaldo) Ouverture from Ariodante, HWV 33… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • london-philharmonic-orchestra-502318681c48d

    LONDON PHILHARMONIC PLAYERS

    LONDON PHILHARMONIC PLAYERS Program: Mendelssohn – Octetul pentru coarde în Mi bemol Major op. 20 Enescu – Octuorul pentru coarde în Do Major op. 7

    eveniment
  • lugansky copyright Jean-Baptiste Millot

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA CORUL ACADEMIC RADIO Dirijor: MIKHAIL PLETNEV Dirijorul corului: CIPRIAN ȚUȚU Solist: NIKOLAI LUGANSKY – pian Program: Enescu – Poemul “Isis” (1923, aranjament de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului) Prokofiev – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în Do Major op. 26 Prokofiev – Simfonia nr. 6 în mi bemol minor op…. Citeşte mai mult »

    eveniment
  • lang lang

    LANG LANG – pian

    LANG LANG – pian Program: Albeniz – Fragmente din „Suite Española” op. 47: Granada (Serenada), Cataluña (Courante), Sevilla (Sevillanas), Cádiz (Saeta), Asturias (Leyenda), Cuba (Notturno) Debussy – “Balada” Granados – Fragmente din „Goyescas” op. 11: (El fandango de candil / Quejas, la Maja y el ruisenor) Liszt – Sonata pentru pian în si minor S… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • horia andreescu

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

    RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA Dirijor: HORIA ANDREESCU Solist: VADIM REPIN – vioară Program: Ginastera – Suita „Estancia”. Patru dansuri op. 8a Enescu – Aria şi Scherzino pentru vioară şi orchestră Sir James MacMillan – Concertul pentru vioară şi orchestră (primă audiție românească) (2009) Ceaikovski – Simfonia nr. 5 în mi minor op. 64

    eveniment
  • NIKOLAJ ZNAIDER

    CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA

    CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: JIŘÍ BĚLOHLÁVEK Solist: NIKOLAJ ZNAIDER – vioară Program: Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în op. 77 Martinů – Simfonia nr. 4 H 305

    eveniment
  • DOMINGO HINDOYAN

    ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET și CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU

    ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU Dirijor: DOMINGO HINDOYAN Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Program: Beethoven – Concertul pentru pian și orchestră nr. 1 în Do Major op. 15 Solist: SERGIO TIEMPO – pian Beethoven – Simfonia nr. 9 în re minor op. 125 Soliști: ANNA SAMUIL (soprană) ROXANA CONSTANTINESCU (mezzosoprană) TEODOR ILINCĂI… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Ji²í_BÏlohlávek_photo_Václav_Jirásek

    CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA

    CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: JIŘÍ BĚLOHLÁVEK Solist: VALENTIN RĂDUȚIU – violoncel (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2011) Program: Enescu – Suita nr. 3 în op. 27 „Săteasca” Șostakovici – Concertul pentru violoncel şi orchestră nr. 1 în Mi bemol Major op. 107 Dvořák – Simfonia nr. 8 în Sol Major op. 88

    eveniment
  • Matthias GoernePhoto: Marco Borggreve

    PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

    PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA Dirijor: MANFRED HONECK Solist: MATTHIAS GOERNE (bariton) Program: Mahler – „Knaben Wunderhorn” Ceaikovski – Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 “Patetica”

    eveniment
  • GIULIANO CARMIGNOLA

    CONCERTO KÖLN & GIULIANO CARMIGNOLA

    CONCERTO KÖLN & GIULIANO CARMIGNOLA Solist și dirijor: GIULIANO CARMIGNOLA Program: Avison – Concertul V în re minor nr. 5 din „12 Concerte în șapte părți”, după „Cembalosonaten” de D. Scarlatti Battista Sammartini – Simfonia în La Major Felice Dall’Abaco – Concertul în re minor nr. 1 op. 2 din „Concerti à quatro da chiesa”… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Mercury_001

    THE MERCURY QUARTET

    THE MERCURY QUARTET Program: Thomas Ades – „Catch” George Benjamin – A Purcell Garland: Fantasia Steven Daverson – Katabasi Diana Rotaru – Red Hot Thomas Ades – Court Studies from The Tempest Vlad Maistorovici – Quartet Oliver Knussen – A Purcell Garland: upon one note Mark Simpson – Ariel

    eveniment
  • PHILIPPE JAROUSSKY

    L’ARPEGGIATA ENSEMBLE

    L’ARPEGGIATA ENSEMBLE Program:  Händel Goes Wild Sinfonia Pena tiranna Where’er you walk Concerto in g-moll (RV 157) Tu del ciel ministro eletto Verdi prati Io t’abbraccio (Duo of Rodelinda e Bertarido, from „Rodelinda”) Sinfonia O sleep, why thost thou leave me Cara sposa Caro/cara, tu mi accendi nel mio core Improvisation – Canario Mi lusinga… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Iasi_Moldova_Philharmonic_Orchestra

    ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAŞI

    ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAŞI Dirijor: ADRIAN PETRESCU Program: Nimrod Borenstein – „The Big Bang and Creation of the Universe” op.52 pentru orchestră Zygmunt Krauze – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 1 Solist: ZYGMUNT KRAUZE – pian Adrian Pop – „Tripticˮ pentru orchestră simfonică Magnus Lindberg – „Eraˮ

    eveniment
  • ANNE_SOPHIE_MUTTER_Copyrights Bastian Achard

    PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

    PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA CORUL FILARMONICII GEORGE ENESCU Dirijor: MANFRED HONECK Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Solist: ANNE SOPHIE MUTTER – vioară Program: Enescu – Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în La Major op. 32 Dvořák – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor op. 53 Mahler – Simfonia nr. 1… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • SONY DSC

    LES MUSICIENS DU LOUVRE

    LES MUSICIENS DU LOUVRE Dirijor: MARK MINKOWSKI Program: Mozart – „Cosi fan tutte” Soliști: Fiordiligi – ANA MARIA LABIN (soprană) Dorabella – SERENA MALFI (mezzosoprană) Guglielmo – ROBERT GLEADOW (bariton) Ferrando – ANICIO ZORZI (tenor) Don Alfonso – JEAN-SEBASTIEN BOU (bariton) Despina – GIULIA SEMENZATO (soprană)

    eveniment
  • arc ensemble

    ARC ENSEMBLE

    ARC ENSEMBLE Program: Elgar – Cvintetul cu pian în la minor op. 84 Fitelberg – Cvartetul nr. 2 (1931) Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16

    eveniment
  • valentina-620x413

    ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

    ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU” Dirijor: DMITRY SITKOVETSKY Program: Romanian Composer’s Overture George Balint – “Telos” in memoriam Ștefan Niculescu Pärt – “Fratres” Solist şi dirijor: DMITRY SITKOVETSKY – vioară Iain Bell – Ciclul de cântece „TheHidden Place” Solistă: VALENTINA NAFORNIȚA Shchedrin – „Parabolaconcertantă” pentru violoncel, orchestră de coarde şi timpani Solist: ZLATOMIR FUNG – violoncel (Laureat al… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • New-MagnusLindberg

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA I

    Procesul componistic astăzi: surse de inspirație, construcția stilului, strategii de scriitură (I) Conferința Ars Poetica: Magnus Lindberg (Finlanda) Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru clarinet Echilibru și exces în compoziție (I) Masă rotundă cu Iain Bell (U.K.), George Balint (România), Nimrod Borenstein (Israel), Zygmunt Krauze (Polonia), Magnus Lindberg (Finlanda), Adrian Pop (România),Dmitry… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Tine Thing Helseth / EMI Classics

    ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

    ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN Soliști: MIHAI RITIVOIU – pian (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2011) TINE THING HELSETH – trompetă Program: Von Biber – «Battaglia à 10» în C61 Șostakovici – Concertul nr. 1 pentru pian, trompetă şi orchestră în si bemol minor op. 23 Beethoven – Simfonia nr…. Citeşte mai mult »

    eveniment
  • daniil trifonov

    MUNCHNER PHILHARMONIC

    MUNCHNER PHILHARMONIC Dirijor: VALERY GERGIEV Solist: DANIIL TRIFONOV – pian Program: Ravel – “Pavane pour une infante defunte” Rahmaninov – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 4 în sol minor op. 40 Bruckner – Simfonia nr. 4 în Mi bemol Major “Romantica” (WAB 104)

    eveniment
  • victoria vassilenko

    CAMERATA SALZBURG

    CAMERATA SALZBURG Dirijor: TIBERIU SOARE Soliști: VINICIU MOROIANU – pian (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 1991) VIKTORIA VASSILENKO (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016) Program: Mozart – Uvertura la opera „La Clemenza di Tito” KV 621 Lipatti – Simfonia concertantă pentru două piane şi orchestră de coarde op. 5 Dediu –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Quatuordiotima3

    CVARTETUL DIOTIMA

    CVARTETUL DIOTIMA Program: Lucrări comandate de Elizabeth Sprague Coolidge Schoenberg – Cvartetul nr. 3 Enescu – Cvartetul nr. 2 în Sol Major Bartók – Cvartetul nr. 5 Sz. 102

    eveniment
  • Iasi_Moldova_Philharmonic_Orchestra

    ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAŞI

    ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA„ DIN IAŞI Dirijor: ADRIAN PETRESCU Program: Nimrod Borenstein – „The Big Bang and Creation of the Universe” op.52 for orchestra Zygmunt Krauze –Concert pentru pian și orchestrănr.1 Solist:ZYGMUNT KRAUZE– pian Adrian Pop – „Triptic” pentru orchestra simfonică Magnus Lindberg – „Era”

    eveniment
  • 3450720691

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A II-A

    Procesul componistic astăzi: surse de inspirație, construcția stilului, strategii de scriitură (II) Conferința Ars Poetica: Sir James MacMillan (U.K.) Experiența muzicii sacre: St. John Passion și St. Luke Passion. Provocarea de a scrie muzică modernă pentru a fi cântată Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru vioară Vechi și nou: a interzice sau… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Brovtzyn

    ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE

    ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN Solist: BORIS BROVTSYN – vioară Program: Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 Prokofiev – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 2 în Re Major op. 19 Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

    eveniment
  • L'ARPEGGIATA REHEARSAL/CONCERTFOTO: MARCO BORGGREVE

    L’ARPEGGIATA – CHRISTINA PLUHAR

    L’ARPEGGIATA – CHRISTINA PLUHAR Solişti :  Philippe Jaroussky (contratenor) Nuria Rial (soprană) Program:  Teatro d’amore – Claudio Monteverdi and his contemporaries Doron Sherwin – cornetto Veronika Skuplik – baroque violin Eero Palviainen – lute & baroque guitar David Mayoral – percussions Boris Schmidt – double basse Francesco Turrisi – harpsichord, positive organ Haru Kitamika – harpsichord, positive… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • gergiev

    MÜNCHNER PHILHARMONIKER

    Dirijor: VALERY GERGIEV Solist: ANDREI IONIȚĂ – violoncel (Laureat al Concursului Internațional Ceaikovski, 2015) Program: Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13 Saint-Saëns – Concertul pentru violoncel nr. 1 în la minor op. 33 Rimski-Korsakov – Suita simfonică op. 35 „Sheherazade”

    eveniment
  • zukerman

    CAMERATA SALZBURG

    CAMERATA SALZBURG Dirijor şi solist: PINCHAS ZUKERMAN Program: Enescu – Balada pentru vioară și orchestră Schubert – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major D 485 Mozart – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 5 în La Major KV 219 „Turkish“

    eveniment
  • gautier capucon

    GAUTIER CAPUÇON – violoncel FRANK BRALEY – pian

    GAUTIER CAPUÇON – violoncel FRANK BRALEY – pian Program: Enescu – Sonata pentru violoncel şi pian nr. 1 în fa minor op. 26 Debussy – Sonata pentru violoncel şi pian în re minor Beethoven – Sonata pentru violoncel şi pian op. 102 nr. 2

    eveniment
  • Quatuordiotima3

    CVARTETUL DIOTIMA

    CVARTETUL DIOTIMA Program: Lucrări comisionate de Elizabeth Sprague Coolidge Schoenberg – Cvartetul nr. 3 Enescu – Cvartetul nr. 2 în Sol Major Bartók – Cvartetul nr. 5 Sz. 102

    eveniment
  • dutoit

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: CHARLES DUTOIT Solist: FRANK PETER ZIMMERMANN – vioară Program: Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 61 Ravel – „Pavane pour une infante défunte” Stravinsky – „Petruska”. Balet burlesc în patru scene „Târgul de la Shrovetide”, „Camera Petruşkăi”, „Camera Maurului”, „Târgul de la Shrovetide (Spre seară)”

    eveniment
  • Leonidas KavakosPhoto: Marco Borggreve

    LEONIDAS KAVAKOS – vioară KIRILL GERSTEIN – pian

    LEONIDAS KAVAKOS – vioară KIRIL GERSTEIN – pian Program: Beethoven – Sonata pentru vioară şi pian nr. 6 op. 30 în La Major Enescu – Suita „Impresii din copilărie” op. 28 Bartok – Sonata pentru vioară şi pian nr. 2 Sz 76 Beethoven – Sonata pentru vioară şi pian nr. 7 op.30 în do minor

    eveniment
  • Martha-Argerich

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA  Dirijor: CHARLES DUTOIT Solist: MARTHA ARGERICH – pian Program: Enescu – „Rapsodia Română” nr. 1 în La Major op. 11 Ravel – Concertul pentru pian în Sol Major Debussy – „La Mer” („De l’aube à midi sur la mer „, „Jeux de vagues”, „Dialogue du vent et de la mer”) Ravel – “Bolero”

    eveniment
  • renaud-capucon-c-darmigny_1

    RENAUD CAPUÇON – vioară JÉRÔME DUCROS – pian

    RENAUD CAPUÇON – vioară JÉRÔME DUCROS – pian Program: Dvořák – 4 pièces romantiques op. 75 Enescu – Sonata pentru vioară şi pian nr. 1 în Re Major op. 2 Grieg – Sonata pentru vioară şi pian nr. 3 în do minor op. 45 Bartók – Romanian Folk Dances Sz. 56

    eveniment
  • lawrence foster

    ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO

    ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO CORUL ACADEMIC RADIO Dirijor: LAWRENCE FOSTER Dirijorul Corului: CIPRIAN ȚUȚU Program: Hindemith – Opera „Mathis der Maler” (variantă concertantă) Solişti: Albrecht von Brandenburg – TORSTEN KERL (tenor) Contesa Helfenstein – STELLA GREGORIAN (contralto) Hans Schwalb – NORBERT ERNST (tenor) Regina – KATERINA TRETYAKOVA (soprană) Lorenz von Pommersfelden – MARTIN SNELL (bas) Riedinger… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Ansamblul Hyperion

    HYPERION INTERNATIONAL ENSEMBLE

    HYPERION INTERNATIONAL ENSEMBLE Dirijor: RICHARD CARRICK Soliști: Maya Dunietz – flaut Yoni Silver – clarinet Tim Hodgkinson – clarinet bass Orban Godri – fagot Tiberiu Cenuser – trombon Diana Miron – vioară Tijana Stankovic – vioară Szolt Zsores – violă Albert Markos – violoncel Andrei Kivu – violoncel Shmil Frankel – contrabas Adam Scheflan –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • vladimir_ashkenazy_credit_keith_saunders

    PHILHARMONIA LONDON

    PHILHARMONIA LONDON Dirijor: VLADIMIR ASHKENAZY Solist: MICHAEL BARENBOIM – vioară Program: Prokofiev – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 1 în Re Major op. 19 Șostakovici – Simfonia nr. 10 în mi minor op. 93

    eveniment
  • transilvania

    ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ

    ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ Dirijor: DENNIS RUSSELL DAVIES Program: Cornel Țăranu – „Cantus Gemelusˮ Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen” Solist:  AARON PILSAN – pian Elliot Goldenthal – Simfonie în sol diez minor

    eveniment
  • filarmonica-ploiesti

    FILARMONICA ″PAUL CONSTATINESCU″ PLOIEȘTI

    FILARMONICA ″PAUL CONSTANTINESCU″ PLOIEȘTI Dirijor: RADU POSTĂVARU Program: Paul Constantinescu – Triplu concert pentru vioară, violoncel, pian și orchestră Soliști: ȘTEFAN TARARA, EUN-SUN HONG și JOSU DE SOLAUN (Câștigători ai Concursului Internațional George Enescu, ediția 2014) Enescu – Nocturna pentru pian și orchestră (orchestrație de Sorin Petrescu) Solist: Josu de Solaun Paul Constantinescu – ″Simfonia… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • garett

    SCALA DI MILANO

    SCALA DI MILANO Dirijor: RICCARDO CHAILLY Solist: DAVID GARRETT – vioară Program: Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35 Șostakovici – Simfonia nr. 12 „Anul 1917” în re minor op. 112

    eveniment
  • alexandra dariescu

    REMUS AZOIȚEI – vioară ALEXANDRA DARIESCU – pian

    REMUS AZOIȚEI – vioară ALEXANDRA DARIESCU – pian Program: Bach – Ciaccona din Partita nr. 2 în re minor BWV 1004 pentru vioară solo Beethoven – Sonata nr. 5 pentru vioară şi pian op. 25 în Fa Major „Primăvara” Lipatti – Sonatina pentru mâna stângă Enescu – Sonata nr. 2 pentru vioară şi pian în… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • 418_ensemble-modern_wand2_c_katrin-schilling

    ENSEMBLE MODERN

    ENSEMBLE MODERN Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER Sound design: NORBERT OMMER Program: Martin Grütter – Schakal (2015) Jörg Widmann – „Freie Stücke für Ensemble” (2002) Fred Popovici – Concerto (2015/16) Helmut Lachenmann – „Mouvement (-vor der Erstarrung)”

    eveniment
  • boris berezovky

    PHILHARMONIA LONDON

    PHILHARMONIA LONDON Dirijor: CRISTIAN MANDEAL Solist: BORIS BEREZOVSKI – pian Program: Enescu – Suita nr. 2 în Do Major op. 20 Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Re bemol Major op. 10 Rahmaninov – Rapsodia pe o temă de Paganini op. 43 Sibelius – Simfonia nr. 2 în Re Major op…. Citeşte mai mult »

    eveniment
  • orosanu-mrb17r-kameratak04

    ORCHESTRA DE CAMERĂ KAMERATA KRONSTADT

    ORCHESTRA DE CAMERĂ KAMERATA KRONSTADT Dirijor: CRISTIAN OROŞANU Program: Dan Buciu – „Ilustrate din Kyotoˮ – 5 schițe pentru orchestră de coarde Thierry Huillet – Concertul pentru vioară şi violă Soliști:  DONGHYUN KIM – vioară (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2016) CLARA CERNAT – violă Viorel Munteanu – „Glasurile Putneiˮ Vladimir Cosma –… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Julian_Rachlin-9943byJuliaWesely1

    SCALA DI MILANO

    SCALLA DI MILANO Dirijor: RICCARDO CHAILLY Solist: JULIAN RACHLIN – violă Program: Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11 Bartók – Concertul pentru violă şi orchestră Sz. 120 BB 128 Respighi – „Fontane di Roma” („La fontana di Valle Giulia”, „La fontana del Tritone al mattino”, „La fontana di Trevi, „La fontana… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Kirill GersteinPhoto: Marco Borggreve

    KIRILL GERSTEIN

    KIRILL GERSTEIN – pian Program: Brahms – Două rapsodii op. 79 Enescu – Sonata pentru pian op. 24 nr. 1 în fa diez minor Bartók –“Szabadban” (Out of doors) sz. 81 Schumann – Sonata pentru pian nr. 3 în fa minor op. 14

    eveniment
  • LCOweb2

    LONDON CHAMBER ORCHESTRA

    LONDON CHAMBER ORCHESTRA Dirijor: JÖRG WIDMANN Program: Enescu – Dixtuor op. 14 Widmann – „Drei Schattentänze“ pentru clarinet solo Mozart – Serenada pentru suflători în do minor KV 388 Widmann – „Ikarische Klage“ Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major KV 551 „Jupiter“

    eveniment
  • transilvania

    ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ

    ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ Dirijor: DENNIS RUSSELL DAVIES Program: Cornel Țăranu – „Cantus Gemelusˮ Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen” Solist:  AARON PILSAN – pian Elliot Goldenthal – Simfonia în sol diez minor

    eveniment
  • jorgwidmannhighres2-creditmarcoborggreve

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A III-A

    Procesul componistic astăzi: surse de inspirație, construcția stilului, strategii de scriitură (III) Conferința Ars Poetica: Jörg Widmann (Germania) Amestecul de vechi și nou în opera mea Babylon Eclectism versus integrare: o mutație a mentalității în compoziție Echilibru și exces în compoziție (II) Masă rotundă cu Dan Buciu(Romania), Thierry Huillet(France), Viorel Munteanu(Romania), Octavian Nemescu(Romania), Jörg Widmann… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • jean-guihen-queyras-

    JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncel ALEXANDRE THARAUD – pian

    JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncel ALEXANDRE THARAUD – pian Program: Marais – Suita în re minor Enescu – Sonata pentru violoncel şi pian în Do Major nr. 2 op. 26 Berg – 4 piese op. 5 Brahms – Sonata pentru violoncel şi pian nr. 1 în mi minor op. 38

    eveniment
  • buniatishvili_pr_shot2_jpg__large

    ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: ZUBIN MEHTA Solist: KATHIA BUNIATISHVILI – pian Program: Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54 Strauss – Simfonia Domestica op. 53

    eveniment
  • marco polo

    THE MUSICAL VOYAGES OF MARCO POLO

    THE MUSICAL VOYAGES OF MARCO POLO ENSEMBLE EN CHORDAIS ENSEMBLE CONSTANTINOPLE CORUL ANTON PANN Program: Marco’s dream / Gallop / Lamento di Tristano / Holy Oil / The golden sheaf of Ora / Jeopardy / Selection from Saint John of Damascus’ Idiomelon Intermission Five steps / Chandmaninutag / Yi Zu Wu Qu / Engareh /… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • orosanu-mrb17r-kameratak04

    KAMERATA KRONSTADT CHAMBER ORCHESTRA

    KAMERATA KRONSTADT CHAMBER ORCHESTRA Dirijor: CRISTIAN OROŞANU Dan Buciu – „Ilustrate din Kyoto” cinci schițe pentru orchestră de coarde Thierry Huillet – Concertul pentru vioară şi violă Soliști: DONGHYUN KIM– vioară (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016) CLARA CERNAT– violă Viorel Munteanu – Glasurile Putnei Vladimir Cosma – Triptic pentru orchestră de coarde

    eveniment
  • vladimir_cosma

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A IV-A

    Muzică și film Discuție cu Vladimir Cosma (Franța)și Elliot Goldenthal(U.S.A.) Viziune și experiență în muzica de film. De la Le Grand Blond la Batman Forever Echilibru și exces în compoziție (III) Masă rotunda cu Thomas Larcher(Austria), Doina Rotaru(Romania), Cornel Țăranu(Romania)

    eveniment
  • israel orchestra

    ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

    ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: ZUBIN MEHTA Solist: LEONIDAS KAVAKOS – vioară Program: Enescu – „Voix de la nature” Korngold – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35 Schubert – Simfonia nr. 9 (7) în Do Major D 944 „Marea simfonie”

    eveniment
  • khatouna gadelia

    ENSEMBLE INSTRUMENTAL DE PARIS

    ENSEMBLE INSTRUMENTAL DE PARIS CORUL NAȚIONAL DE CAMERĂ MADRIGAL – MARIN CONSTANTIN Dirijor: CHRISTIAN CIUCĂ Dirijorul Corului: ANNA UNGUREANU Soliști: OLGA PERETYATKO (soprană) KHATOUNA GADELIA (soprană) MARIUS VLAD BUDOIU (tenor) ADRIAN SÂMPETREAN (bas) Program: Mozart – „Exulate Jubilate” KV 165 Mozart – Grande Messe in do minor KV 427 (417a)

    eveniment
  • anoushka

    ANOUSHKA SHANKAR și ZURICH CHAMBER ORCHESTRA

    ANOUSHKA SHANKAR și ZURICH CHAMBER ORCHESTRA Dirijor și vioară: WILLI ZIMMERMANN Program:  Aranjamente de Jules Buckley “Land of Gold” / “Traveller” / “Dissolving boundaries” / “Say your prayers” / “Metamorphosis” / “Buleria con ricardo” O selecție de lucrări de Anoushka Shankar în aranjament pentru orchestră de coarde şi percuție

    eveniment
  • christoph-eschenbach

    ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

    ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH Solist: THOMAS HAMPSON (baritone) Program: Mahler – „Rückert Lieder” „Blicke mir nicht in die Lieder!” (Do not look at my songs!) „Ich atmet’ einen linden Duft” (I breathed a gentle fragrance) „Ich bin der Welt abhanden gekommen” (I am lost to the world) „Um Mitternacht” (At midnight) „Liebst… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • roth

    LES SIÈCLES

    LES SIÈCLES CORUL REGAL Dirijor: FRANÇOIS-XAVIER ROTH Solist: SIMONE LAMSMA – vioară Program: Enescu – Poema Română Debussy – „Première Suite” Saint-Saëns – Concertul pentru vioară şi orchestră nr. 3 în si minor op. 61 Ravel – „La Valse”

    eveniment
  • christoph-eschenbach

    ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE

    ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH Solist: TRULS MØRK – violoncel Program: Wagner – Uvertura operei “Tannhäuser” Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8 Brahms – Simfonia nr. 1 în do minor op. 68  

    eveniment
  • d grimal-copyright-caroline-doutre

    LES DISSONANCES

    LES DISSONANCES Solist: DAVID GRIMAL – vioară Program: Enescu – Suita pentru orchestră nr. 1 în Do Major op. 9 (1903) Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47 Bartók – Concertul pentru orchestră Sz. 116 / BB 123

    eveniment
  • cristian_lupes_bacau_1

    ORCHESTRA FILARMONICII DIN BACĂU

    ORCHESTRA FILARMONICII DIN BACĂU Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ Program: Mihai Măniceanu – Lucrare în primă audiție Nigel Hess – Piano Concerto Solist:  VASSIL VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2014) Adrian Iorgulescu – „Signales” for symphonic orchestra Detlev Glanert – „Frenesia”

    eveniment
  • John_Nelson_Credit_Marco_Borgrreve

    CORUL ȘI ORCHESTRA FILARMONICII GEORGE ENESCU

    CORUL ȘI ORCHESTRA FILARMONICII GEORGE ENESCU Dirijor: JOHN NELSON Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Director Multimedia: PETRIKĂ IONESCU Program: Berlioz – „La Damnation de Faust” Soliști: Marguerite – CLEMENTINE MARGAINE (mezzosoprană) Faust – JEAN FRANÇOIS BORRASS (tenor) Méphistophélès – NICOLAS TESTÈ (bass) Brander – ȘERBAN VASILE (bariton)

    eveniment
  • volodin_03

    Recital ALEXEI VOLODIN – pian

    Recital ALEXEI VOLODIN – pian Program: Enescu – Suita nr. 2 op. 10 Prokofiev – Suita „Romeo şi Julieta” op. 75 (fragmente) Mendelssohn / aranjament de Rachmaninov – Scherzo din „Visul unei nopți de vară″ Medtner – Lucrarea nr. 4 în do diez minor din „Patru povestiri″ op. 35 Rahmaninov – Sonata pentru pian nr…. Citeşte mai mult »

    eveniment
  • filarmonica-banatul

    ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA

    ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA Dirijor: RUMON GAMBA Program: Rolf Martinsson – Open Mind op. 71 Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră Solistă: LUIZA BORAC (Laureată a Concursului Internațional George Enescu, 1991) Sven Helbig – “Pocket Symphonies”

    eveniment
  • BeatriceRana-249a-by-Marie-Staggat

    ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

    ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA Dirijor: ANTONIO PAPPANO Dirijorul Corului: CIRO VISCO Solist: BEATRICE RANA – pian Program: Ceaikovski – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 1 în si bemol minor op. 23 Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21

    eveniment
  • mischa-maisky-es-az-uj-magyar-kamarazenekar-original-60617

    RUSSIAN CHAMBER PHILHARMONIC SANKT PETERSBURG

    RUSSIAN CHAMBER PHILHARMONIC SANKT PETERSBURG Dirijor: JURI GILBO Solist: MISCHA MAISKY – violoncel Program: Enescu – Intermezzi op. 12 Ceaikovski – “Nocturna” pentru violoncel şi orchestră op. 19 Bruch – “Kol Nidrei” op. 47 pentru violoncel şi orchestră Mendelssohn – Simfonia nr. 4 în La Major op. 90 „Italianaˮ Ceaikovski – Variațiunile „Rococoˮ op. 33

    eveniment
  • cristian_lupes_bacau_1

    ORCHESTRA FILARMONICII DIN BACĂU

    ORCHESTRA FILARMONICII DIN BACĂU Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ Program: Mihai Măniceanu – Lucrare în primă audiție Nigel Hess – Piano Concerto Solist:  VASSILI VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internațional George Enescu, ediția 2014) Adrian Iorgulescu – „Signales” for symphonic orchestra Detlev Glanert – „Frenesia

    eveniment
  • Vengerov

    Recital MAXIM VENGEROV – vioară & VAG PAPIAN – pian

    Recital MAXIM VENGEROV – vioară & VAG PAPIAN – pian Program: Brahms – Scherzo în do minor from Sonata F.A.E. Brahms – Sonata pentru vioară și pian nr. 3 în re minor op. 108 Enescu – Sonata pentru vioară și pian nr. 3 în la minor op. 25 Franck – Sonata pentru vioară și pian… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Pappano_copyright_MusacchioIanniello_licensed_to_EMI_Classics_2

    ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

    ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA Dirijor: ANTONIO PAPPANO Dirijorul Corului: CIRO VISCO Soliști: RACHEL WILLIS-SORENSEN (soprană) OKKA VON DER DAMERAU (mezzosoprană) Program: Mahler – Simfonia Nr.2 (Simfonia învierii)

    eveniment
  • JordiSavall_01_Credit_DavidIgnaszewski_0

    JORDI SAVALL și LE CONCERT DES NATIONS

    JORDI SAVALL and LE CONCERT DES NATIONS Program: „Le Concert Spirituel au Temps de Louis XV” Corelli – Concerto grosso in D Major op. 6 nr. 4 Telemann – Concerto for recorder, viola da gamba and strings in a minor TWV 52:a1 Telemann – Overture-suite for two flutes and strings in e minor TWV 55:e1… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • maxresdefault

    THE SCHUBERT ENSEMBLE OF LONDON

    THE SCHUBERT ENSEMBLE OF LONDON Program: Mahler – Cvartetul cu pian în la minor Enescu – Cvintetul cu pian nr. 1 în la minor op. 29 Schumann – Cvintetul cu pian în mi bemol Major op. 44

    eveniment
  • filarmonica-banatul

    ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA

    ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA Dirijor: RUMON GAMBA Program: Rolf Martinsson – Open Mind op. 71 Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră Solistă: LUIZA BORAC – pian (Laureată a Concursului Internațional George Enescu, ediția 1991) Sven Helbig – “Pocket Symphonies”

    eveniment
  • Detlev-Glanert-inszeniert-Caligula-musikalisch_pdaArticleWide

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A V-A

    Reconectarea cu publicul (I) Conferința Ars Poetica: Detlev Glanert (Germania) și Adrian Iorgulescu (România) Provocarea de a proiecta lucrări de largă respirație. De la Caligula la Bosch Requiem Eclectism versus integrare: o mutație a mentalității în compoziție Echilibru și exces în compoziție (IV) Masă rotunda cu Ari Ben-Shabetai (Israel), Detlev Glanert (Germania), Adrian Iorgulescu (România),… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Jonathan StockhammerPhoto: Marco Borggreve

    MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

    MAHLER CHAMBER ORCHESTRA Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER Solist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară Program: Bartók – “Diver Oranto” pentru coarde Sz. 113/BB118 Ligeti – Concertul pentru vioară Ligeti – “Concert Românesc“ Hindemith – Suita “Nobilissima Visione”

    eveniment
  • Chen37

    ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

    ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM Dirijor: DANIELE GATTI Solist: CHEN REISS (soprană) Program: Haydn – Simfonia nr. 82 “Ursul” în Do Major Hob I:82 Mahler – Simfonia nr. 4

    eveniment
  • JordiSavall_01_Credit_DavidIgnaszewski_0

    JORDI SAVALL și LE CONCERT DES NATIONS

    JORDI SAVALL and LE CONCERT DES NATIONS Program: „Balkan: Honig & Blut” CREAȚIA – Creația, Universul şi Viața PRIMĂVARA – Naşterea şi Copilăria, Şcoala şi Tinerețea TOAMNA – Amintiri, Maturitate şi Călătorii IARNA – Spiritualitate, Sacrificiu, Exil şi Moarte RECONCILIEREA

    eveniment
  • patricia kopatchinskaja_polina leschenko_

    MEMBRI AI MAHLER CHAMBER ORCHESTRA

    MEMBRI AI MAHLER CHAMBER ORCHESTRA Dirijor și solist: PATRICIA PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară Solist: POLINA LESCHENKO – pian Program: Ligeti – Şase bagatele pentru cvintet de suflători Ligeti – Trio pentru vioară, corn şi pian Xenakis – „Dikhthats“ pentru vioară şi pian Kurtag – Cvintet pentru suflători Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • catalin-desaga

    DESAGA SOLISTEN CHAMBER ORCHESTRA

    DESAGA SOLISTEN CHAMBER ORCHESTRA Dirijor și solist: CĂTĂLIN DESAGĂ Program: Mihaela Vosganian- Ciaccona con Canone für Geige, Band und Orchester – Solist Cătălin Desagă Mladen Tarbuk – Goslice su potrte (Die Geigen sind zerbrochen) Ulpiu Vlad- Flori de Câmp – pentru cvartet și orchestra de cameră “Henschel” Quartett Elmar Lampson – Concerto pentru orchestră de coarde… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • Rolf_Martinsson_foto_mats_bÑcker

    FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A-VI-A

    Reconectarea cu publicul (II) Conferința Ars Poetica: Rolf Martinsson (Suedia) Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru clarinet Eclectism versus integrare: o mutație a mentalității în compoziție Echilibru și exces în compoziție (V) Masă rotundă cu Sven Helbig (Germania), Valentin Gheorghiu (România), Rolf Martinsson (Suedia)    

    eveniment
  • Papian_Vag_1

    MAXIM VENGEROV – vioară VAG PAPIAN – pian

    MAXIM VENGEROV – vioară VAG PAPIAN – pian Program: Brahms – Scherzo în do minor din Sonata F.A.E. Brahms – Sonata pentru vioară și pian nr. 3 în re minor op. 108 Enescu – Sonata pentru vioară și pian nr. 3 în la minor op. 25 Franck – Sonata pentru vioară și pian în La… Citeşte mai mult »

    eveniment
  • liviu_prunaru_foto_virgil_oprina_126

    ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

    ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM Dirijor: DANIELE GATTI Solist: LIVIU PRUNARU – vioară Program: Beethoven – Uvertura “Egmont” op. 84 (Lucrare prezentată în cadrul programului “Side by Side” împreună cu membrii Orchestrei Naționale de Tineret a României) Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (aranjament de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului) Prokofiev – Simfonia nr. 5… Citeşte mai mult »

    eveniment